reklama

Znepokojení rusko-běloruským cvičením je podle generála Pavla oprávněné

Znepokojení z nynějších rusko-běloruských manévrů Západ 2017 je důvodné. Agentuře AP to v sobotu v Tiraně řekl předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel. Podle něj lze v tomto cvičení spatřovat „vážné přípravy na velkou válku“.

Mohlo by vás zajímat

NATO zvyšuje úsilí obnovit s Ruskem přímou komunikaci mezi armádami, aby se zabránilo „jakýmkoli nezamýšleným důsledkům případných incidentů během těchto cvičení,“ prohlásil český generál Pavel. Toho ve funkci příští rok nahradí maršál britského vojenského letectva Stuart Peach.

Pavel se v Tiraně účastní každoroční konference vedoucích vojenských představitelů členských států NATO, jejíž uspořádání letos připadlo Albánii.

Manévry běloruských a ruských jednotek Západ 2017 začaly ve čtvrtek v Bělorusku a na západě Ruska a potrvají do 20. září. Znepokojeny jsou jimi především Polsko a tři pobaltské země Estonsko, Litva a Lotyšsko. Moskva a Minsk ale ujišťují, že cvičení má čistě obranný charakter a není namířené proti žádné třetí zemi.

Podle organizátorů se do manévrů zapojí necelých 13 000 mužů. Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová však uvedla, že jde o záměrnou nepravdu, jejímž cílem je vyhnout se povinnosti pozvat zahraniční pozorovatele. Podle ní se cvičení zúčastní až 100 tisíc vojáků.

Minsk ale podle agentury TASS oznámil, že na manévry v sobotu do Běloruska přicestovali pozorovatelé ze sedmi pozvaných států - Estonska, Litvy, Lotyšska, Norska, Polska, Švédska a Ukrajiny.

 

 

Zdroj: ČTK

Znepokojení rusko-běloruským cvičením je podle generála Pavla oprávněné Foto: Seymour Johnson Air Force Base: Generál Petr Pavel

reklama

Další články

  1. Na čem všem nyní pracuje Muskova Tesla?

    Tech ·

    Ať to vezmete z jakékoliv stránky, Elon Musk musí být vnímán jako extrémně soutěživý a úspěšný člověk. Někdy se zdá, že ani nebe není pověstným Muskovým limitem. Jak j…

  2. Jaké jsou nejčastější důvody úmrtí lidí?

    Společnost ·

    Srdeční choroby a tabák vedly spolu s konflikty a násilím v roce 2016 k nejvíce úmrtím. Nejvíce zdravotních problémů v uplynulém roce přivodilo špatné stravování a duš…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.