reklama

Zpráva střediska pro drogy: 1,5 milionu Čechů pije příliš mnoho alkoholu, roste spotřeba pervitinu

Česká republika má milion a půl rizikových konzumentů alkoholu. Obyvatel, kteří jsou na pití zavislí, je asi 600 tisíc. Vyplývá to z nejnovější Výroční zprávy Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti. Zpráva, která shrnuje situaci za rok 2013, také upozorňuje na nárůst užívání pervitinu a opiátů. 

Mohlo by vás zajímat

Zpráva dále uvádí, že v případě alkoholu se do krizové skupiny dostávají i mladiství ze základních škol. Více než tři čtvrtiny žáků základních škol ve věku 14-15 let uvedly, že mají zkušenost s pitím alkoholu. Patnáct procent z nich se pak doznalo k pravidelné konzumaci piva. Z průzkumu vyplývá, že mezi častější konzumenty alkoholu patří chlapci.

Za posledních 10 let se počet problémových uživatelů takzvaných tvrdých drog zvýšil o více než polovinu.

Počet uživatelů pervitinu narostl podle Národního střediska v roce 2013 na 34 tisíc lidí. O devět let dříve přitom užívalo pervitin necelých 20 tisíc lidí. Mezi nejvíce postižené kraje patří podle zprávy Praha, Ústecký, Karlovarský a Liberecký kraj.

Návykové látky nejčastěji užívají především mladí lidé bez domova. Častěji se u nich objevuje psychiatrické onemocnění, sexuálně rizikové chování a trestná činnost. „Příčinná souvislost mezi bezdomovectvím a užíváním drog není jednoznačná, ale právě závislost na drogách či alkoholu je zřejmě nejzávažnější překážkou pro zlepšení situace mladých lidí bez domova,“ uvádí výroční zpráva. 

Zdroj: Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti

Zpráva střediska pro drogy: 1,5 milionu Čechů pije příliš mnoho alkoholu, roste spotřeba pervitinu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.