reklama

Zrušení limitů pro vracení DPH turistům by podpořilo regionální a malé prodejce

Zejména asijští turisté věnují až 80 procent času své dovolené nakupování. Využívají totiž program Tax Free, který umožňuje turistům ze zemí mimo Evropskou unii vracení daně z přidané hodnoty (DPH). Česko je tak jako země s vysokým DPH pro tyto turisty zemí zaslíbenou. Podle ředitele společnosti Global Blue pro ČR a Rakousko Jiřího Macase ale podporuje zejména luxusní značky, jelikož je v rámci Tax Free stanovený limit. Prodejní cena nakoupeného zboží u jednoho prodejce v jednom kalendářním dni musí být více jak 2000 korun.

Mohlo by vás zajímat

Především v Praze mají drahé luxusní značky, které si nezadají například s Vídní, své prodejny, do kterých chodí nakupovat zejména zahraniční turisté. Tyto mezinárodní značky si snaží napříč zeměmi udržet cenu produktů přibližně stejnou, přesto ale pro turisty hraje velkou roli DPH. Důvodem je celosvětový program Tax Free, který turistům uplatňuje vrácení daně z přidané hodnoty. „Obzvláště Číňané si tak dopředu zjišťují, kde budou jaký produkt nakupovat, jaká je jeho cena, jaká je výše DPH v té které zemi a tím pádem, jak vysokou vratku DPH dostanou zpátky,“ řekl na rádiu Zet Macas.

Podle Macase je pro turisty velmi zajímavé utrácet právě tady, jelikož z okolních zemí střední Evropy má Česká republika jednu z nejvyšších daní z přidané hodnoty - 21 procent. Aby se však vrácení DPH mohl turista domáhat, musí být prodejní cena nakoupeného zboží u jednoho prodejce v jednom kalendářním dni vyšší jak 2 000 Kč. „U luxusních značek to není problém, v Praze to není problém, ale může to být problém pro jinou třídu turistů a například v regionech,“ řekl Macas.

Příkladem regionu, kterému utíkají peníze, které by v něm mohly utratit turisté, jsou Karlovy Vary. „I ti turisté, kteří přijedou do Karlových Varů, dost často jezdí nakupovat do Německa, protože to nemají daleko. V Německu je širší nabídka zboží a někdy je tam výhodnější uplatnit vracení DPH z toho důvodu, že Německo nemá žádný limit pro nakupovaní Tax Free. I menší nákupy mohou turisté zakoupit v Německu levněji. Tuším, že jsou i cestovní kanceláře, které pořádají nákupní zájezdy z Karlových Varů do Německa,“ uvedl ředitel společnosti Global Blue.

Macas je proto pro snížení nebo úplné zrušení limitu v programu Tax Free. Podle něj to nejen může pomoci zvýšit tržby, ale podpořit regionální prodejce například českého granátu, skláře a výrobce dřevěných hraček. „Může to eliminovat i šedou zóny, kdy některé menší obchody prodávající suvenýry, se snaží turistům nedat paragon, tudíž dochází k daňovým únikům atak dále,“ řekl.

 

 

Celý rozhovor s ředitelem společnosti Global Blue pro ČR a Rakousko Jiřím Macasem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Zrušení limitů pro vracení DPH turistům by podpořilo regionální a malé prodejce Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.